Výpočet stavu napětí a porušení Karlova mostu v Praze

Výpočet stavu napětí a porušení Karlova mostu v Praze


Rozcestník:






Partneři:

Online lékárna - Vaše zdraví na internetu

Katalog půjčoven

Půjčovna paintballového vybavení

Vtipy, ftipy, vtipky, ftipky

Karlův most

Makroskopický model

Napjatostní analýza byla provedena na dvou výpočetních modelech. První model bral v úvahu pouze dvě pole mostu. Spolupůsobení uvažovaného výřezu se sousedními částmi mostu bylo zohledněno aplikací podmínek symetrie na volné stěny výřezu. Pro posouzení zatížitelnosti mostu a napjatosti pod jednotlivými pilíři se uvaž oval výřez o šesti polích.



Výpočtový model mostu: a) dvoupolový, b) šestipolový





Rozčlenění mostu na jednotlivé segmenty

Aby bylo možno věrně zachytit přenos zatížení do jednotlivých částí mostu, a rovněž tak respektovat příslušná materiálová rozhraní, bylo nutno rozčlenit geometrické uspořádaní modelu do několika segmentů. V rámci jednotlivých geometrických celků byla vzata v úvahu nejen vícevrstvá skladba mostovky a přítomnost železobetonové desky, ale i geometicky odlišné rozložení bloků v obvodovém zdivu pilířů, kleneb, parapetních zdí a vnitřní opukové výplně mostu

Vzhledem k materiálovému složení Karlova mostu a charakteru stávajícího porušení byl pro analýzu mostu použit komerční program ATENA 3D, vyvíjený firmou Červenka Consulting, Ltd. Vlastní výpočet byl proveden s využitím materiálového modelu CC3DCementitious, který umožňuje postihnout kvazikřehký charakter porušení kamenného zdiva Karlova mostu. Rozložení teplotních polí v zimním a letním období, na jejichž základě se pak stanovilo teplotní zatížení pro výpočty napjatosti, bylo získáno komečním programem DELPHIN.






(C) ZJ 2005 - 2024